
Кровненський заклад дошкільної освіти "Пролісок"
Роль медичної сестри в організації здорового харчування дітей у закладі дошкільної освіти
Харчові звички дитини формуються насамперед у родині. Змалечку дитина переймає культуру харчування своїх батьків, близьких дорослих тощо. У заклад дошкільної освіти (далі — заклад) дитина приходить із уже сформованими смаковими уподобаннями, харчовими звичками. Однак у ранньому віці ці звички ще несталі. І якщо вони суперечать принципам здорового харчування, їх доцільно змінювати, розвивати культуру споживання корисної їжі, поширювати інформацію про це серед батьків дітей.
Що передбачити насамперед
Харчування дітей у закладі організовуємо відповідно до принципів здорового харчування: енергетична цінність раціону, структура харчування має відповідати законодавчо визначеним нормам.
Із 2020 року в Україні триває реформа системи харчування в закладах освіти, завдання якої:
забезпечити дітей якісним, безпечним, повноцінним харчуванням у закладах освіти;
сформувати культуру здорового харчування, пропагувати її серед українських родин.
Чи не найбільше обговорень викликали зміни щодо кількості цукру, солі та жирів у дитячому раціоні. Чай, какао без цукру? Майже непосолені страви? Сніданок без улюблених сосисок? Із цих кроків і розпочалися зміни сторіччями сформованих харчових звичок на користь споживання здорової їжі.
Принципи здорового харчування з урахуванням фізіологічних потреб дітей в основних харчових речовинах та енергії прописані в постанові КМУ «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» від 24.03.2021 № 305 (далі — Постанова 305).
Як свідчить практичний досвід, у дитсадку діти набагато швидше, аніж школярі, адаптуються до змін смакових якостей готових страв. Важливу роль у цьому процесі відіграє медична сестра. Вона — своєрідний посередник між закладом і батьками на шляху впровадження культури здорового харчування.
Що проконтролювати
Чільне місце в роботі медичної сестри завжди посідали питання організації якісного харчування дітей у закладі. Специфіка її діяльності передбачає спілкування з батьками дітей щодо стану здоров’я, особливостей розвитку кожної дитини. Нині повноваження медичної сестри стали ще ширшими.
Якість продуктів
Робочий день медичної сестри розпочинається зазвичай із ранкового огляду. Вона ознайомлюється зі станом здоров’я працівників харчоблоку й заповнює Журнал контролю стану здоров’я й особистої гігієни персоналу, потім здійснює ранковий прийом дітей. Відтак має проконтролювати, чи дотримано вимог щодо постачання продуктів харчування в заклад, чи відповідає обладнання транспорту санітарно-гігієнічним вимогам щодо:
температури під час транспортування швидкопсувних продуктів харчування;
правил «сусідства» продуктів харчування.
Медична сестра контролює якість продуктів харчування, їх відповідність вимогам державних або галузевих стандартів, супровідним документам, що підтверджують їх безпечність. Разом із комірником проводить бракераж сирих продуктів харчування, які швидко псуються, робить відповідні записи в Журналі бракеражу сирих продуктів харчування. Медична сестра має проконтролювати умови зберігання продуктів харчування і продовольчої сировини в закладі, температурні режими в холодильниках, зафіксувати дані в Журналі контролю температурного режиму холодильного обладнання.
Відтак медична сестра звіряє кількість дітей, які прийшли в заклад, із чисельністю, на яку розраховано меню-розклад, та за необхідності вносить корективи згідно з вимогами пункту 1.20 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних закладах, затвердженої наказом МОН і МОЗ від 17.04.2006 № 298/227.
Технології приготування страв
Під час приготування страв медична сестра має проконтролювати, чи працівники харчоблоку дотримують:
технологій приготування страв, термінів реалізації готових страв, вимог щодо виходу, безпеки та якості готових страв;
санітарно-гігієнічних вимог до харчоблоку;
особистої гігієни.
Результати комісійного проведення бракеражу готових страв медична сестра вносить у Журнал бракеражу готової продукції (страв). Також контролює, чи дотримують працівники графіків прибирання приміщень і обладнання харчоблоку, робить відповідні записи в Журналі підтвердження прибирання приміщень і обладнання.
Згідно з узгодженими з територіальною Держпродспоживслужбою сезонних чотиритижневих меню або меню, яке рекомендовано МОЗ, медична сестра розраховує меню-розклад на наступний день, аналізує й упереджує можливі ризики відповідно до вимог Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР), веде облік виконання норм харчування відповідно до Постанови № 305.
Індивідуальне харчування
Особливої уваги потребує організація харчування для дітей з особливими дієтичними потребами, зокрема з харчовою алергією та непереносимістю окремих продуктів харчування. Медична сестра під час організації індивідуального харчування дітей має враховувати рекомендації сімейного або профільного лікаря щодо обмеження або виключення тих чи тих продуктів харчування, напоїв, страв тощо.
Як заручитися підтримкою батьків
Медична сестра має аналізувати чинники, які можуть мати прямий або опосередкований вплив на стан здоров’я дітей. Безумовно, здорове харчування — один із таких чинників. Культуру здорового харчування варто формувати змалечку. Здебільшого батьки розуміють необхідність змін у харчуванні, підтримують їх, проте позбутися стереотипів щодо смакових якостей тих чи тих страв інколи непросто. Медична сестра має мотивувати батьків дітей плекати ідею споживання корисної та здорової їжі в родині, щоб дитина не відчувала разючої різниці між харчуванням вдома та в закладі. З цією метою можна організувати тематичні зустрічі:
«Ми — єдина родина: у вас так, як і в нас»;
«Не все корисне те, що смачне»;
«Перший крок до довголіття».
Такі зустрічі можна організовувати і в онлайн-форматі. Сучасні технології дають можливість проводити їх змістовно й цікаво. Головне — об’єднувати зусилля закладу та батьків навколо важливої мети: виховати, виростити нове покоління здорових, успішних, щасливих дітей.
Отже, медична сестра може й має бути ініціатором прогресивних ідей у закладі, рушійною силою для реформи дитячого харчування. Медична сестра бере участь у створенні сучасної моделі харчування, вихованні нової культури споживання здорової їжі.