top of page

      Нове меню в закладах дошкільної освіти запроваджено з січня 2022 року, але у батьків з'явилось безліч запитань. Все нове на перший погляд здається незрозумілим, але ми хочемо внести ясність щодо питання харчування дошкільнят. До закладу постачають продукти харчування тільки якісні та сертифіковані. Ми в свою чергу дотримуємось всіх вимог та термінів зберігання продуктів.

   Наші кухарі дотримуються технології приготування нових страв максимально докладаючи зусилля, щоб приготувати дітям сніданки, апетитні обіди та корисні вечері, які малята будуть з'їдати із задоволенням. Ми запевняємо, що всі зміни у харчуванні спрямовані на покращення здоров'я дітей, це дуже добре, що ми маємо можливість з малечку привчити дітей харчуватися корисно та збалансовано.

   Які ж відбулись позитивні зміни у дитячому харчуванні?

  1. Збільшено кількість споживання: фруктів, овочів, м’яса, риби, молока та кисломолочних продуктів, м’яса риби, круп та бобових;

  2. Обмежено кількість споживання: солі та цукру, жирів рослинного та тваринного походження;

  3. Зменшено кількість споживання: хлібобулочних виробів та картоплі;

  4. Виключено: ковбасні вироби, плодоовочеві консерви, кондитерські вироби.

72e1908e-e9d1-4989-9dc0-93fce944f08f.jpg
094e09ff-8b02-4695-92eb-5aef95c49d52.jpg
899b341a-08f7-419d-b321-4d122b951f2e.jpg
6549b654-f6e7-444d-8626-6e5d5189fea9.jpg
44f8d055-1f13-499f-981f-8d4c152146e7.jpg
ed39d648-2fdd-4498-b16f-62fd43f1f8fe.jpg

Чотиритижневе меню Кровненського ЗДО "Пролісок" (Зима)

img20220127_11020042.png
Харчування дітей.png

Вторгнення російського війська в Україну здійснює багатовимірний вплив на ментальне і фізичне здоров’я українських дітей та підлітків. Очевидно, що жодні репараційні виплати не в змозі компенсувати заподіяної шкоди цілому поколінню наших синів і доньок, які переживають лихо війни.

Ракети, якими майбутні підсудні військових трибуналів обстрілюють наші міста і села, руйнують інфраструктуру і унеможливлюють нормальне життя. Внаслідок значної небезпеки багато регіонів України змушені перевести навчання у закладах освіти у дистанційний формат.

Такі безальтернативні зміни створюють додаткові складнощі в організації навчального процесу для закладів освіти і батьків. Останні мають взяти на себе значну частину відповідальності за харчування школярів вдома у перервах між онлайн- уроками.

Запровадження реформи шкільного харчування розпочате у 2019 році мало на меті створення забезпечення виключно здорового вибору харчових продуктів, страв і напоїв у закладах освіти. Надалі, цей вибір, підкріплений відповідними знаннями, мав впливати на харчування дітей і підлітків вдома, у закладах громадського харчування, за святковим столом.

Загальні рекомендації щодо харчування школярів вдома під час дистанційного навчання базуються на сучасних принципах науки про харчування та кращій міжнародній практиці, які стали підґрунтям для реформи шкільного харчування в Україні.

 

 

  • Планування прийомів їжі

 

Одна з найважливіших складових у харчуванні дітей та підлітків. Під час онлайн-навчання має бути узгоджене із адміністрацією школи і класним керівником. Зокрема, необхідно встановити час і тривалість перерви на другий сніданок і обід.

Перерву на другий сніданок бажано організувати з 10.00 до 11.00, її тривалість має становити не менше 20 хвилин. Орієнтовно з 13.00 до 14.00 має бути передбачена перерва на обід тривалістю 25-30 хвилин. Слід зважати на те, що школярі часто готують або розігрівають страви самостійно, що потребує додаткового часу.

Загалом протягом дня дітям та підліткам шкільного віку необхідно три стандартні прийоми їжі плюс один-два перекуси.

 

 

  • Питний режим

 

Пріоритетно слід забезпечити потребу школяра у рідині за рахунок чистої питної води. Вода має бути постійно доступною протягом навчального дня та особливо під час фізичної активності.

Кількість необхідної рідини для дітей та підлітків передусім зумовлена відчуттям спраги. Більша кількість рідини потрібна при значних і тривалих фізичних навантаженнях.

Гарячі напої – чай, какао мають споживатись у помірній кількості бажано без доданого цукру. Фруктовий сік слід обмежити не більше однієї склянки (200 мл) на день.

 

 

  • Харчові продукти для обов’язкового регулярного споживання

 

Під час кожного прийому їжі діти шкільного віку мають споживати різноманітні овочі (крім картоплі), включаючи свіжі, приготовлені, морожені або консервовані без значного вмісту солі у кількості 100 г на кожний основний прийом їжі три рази на день.

Аналогічну кількість фруктів і ягід (100 г) слід передбачити для школярів під час основних прийомів їжі або перекусів. Крім свіжих сезонних фруктів меню може включати морожені, консервовані фрукти і ягоди без додавання великої кількості цукру, а також висушені ягоди з фруктами.

Щоденне меню школярів всіх вікових груп має включати цільнозернові продукти (каші, цільнозернових хліб, макаронні вироби) а також бобові. Загальна кількість становить 150 г для молодшого шкільного віку і 200 г – для старшого.

Для забезпечення фізіологічного росту та розвитку організму у дитячому і підлітковому віці слід щоденно споживати три порції молочних продуктів, одне куряче яйце, два три – рази на тиждень рибу (бажано жирні морські сорти), два – три рази на тиждень м’ясо птиці, один – два рази на тиждень – червоне м’ясо.

 

 

  • Перекуси

 

Слід передбачити певний перелік корисних харчових продуктів, які школярі можуть швидко знайти і спожити без спеціального приготування. Для цих цілей найкращими варіантами можуть бути овочі (наприклад, морквяні палички), фрукти, сушені фрукти і ягоди, горіхи та насіння, цільнозернові крекери тощо.

 

 

  • Солодощі

 

ВООЗ та національні професійні лікарські асоціації рекомендують обмежити споживання цукру менше 25 грамів на день. Загалом, десерти, які споживають діти і підлітки слід обмежити менше 10% від загальної добової калорійності.

 

 

  • Сіль

 

Діти молодшого шкільного віку мають споживати менше трьох грамів солі, а школярі старших вікових груп не більше п’яти грамів на день. Слід усвідомлювати, що основна кількість солі споживається у складі перероблених харчових продуктів: хлібу, оброблених м’ясних виробів, снеків, сиру, консервів, соусів.


Резюме

Здорове і збалансоване харчування дітей та підлітків разом із регулярною фізичною активністю забезпечують не лише здоров’я школярів, але й безпосередньо впливають на успішність навчання.

Сьогодні Україна проходить через найскладніші випробовування у нашій історії. Але здоров’я дітей лишається головним пріоритетом, не зважаючи на обставини.

Адміністрація закладів освіти, батьки і самі діти мають спільно забезпечити умови для сприяння здоровому вибору і дотримання принципів збалансованого харчування під час дистанційного навчання, а також у вільний від уроків час.

img20240104_09280446.png
img20240104_09290706.png
img20240104_09295404.png
img20240104_09194117.png
img20240104_09464288.png

ЯКІ ХАРЧОВІ ЗВИЧКИ МАЮТЬ БУТИ У ВАШОЇ ДИТИНИ

Важливо для батьків: які харчові звички мають бути у вашої дитини

Щоб дитина росла здоровою і не мала проблем зі здоров’ям, батькам варто формувати у них здорові харчові звички ще з малечку. Саме від батьків залежить, як дитина буде харчуватися в майбутньому, тому вони мають виховати здорові звички на все життя. Чим старшою стає дитина, тим частіше вона їстиме поза домом і контролювати ситуацію буде все складніше. Дослідження показують, що в сім'ях, де дорослі дотримуються правильного харчування і споживають їжу разом з дітьми принаймні тричі на тиждень, молодше покоління має більш здорову вагу, аніж ті діти, що їли вдома з татом і мамою не так часто.

Тому перша порада батькам – плануйте спільні прийоми їжі з дітьми, а також долучайте їх до спільних походів до магазину. Дозволяйте самостійно обирати інгредієнти для страви, яку ви приготуєте разом. Подбайте, щоб подача їжі була привабливою та цікавою для дитини. Введіть правило вивчати смакові якості «щотижня нового продукту». Готуйте їжу у різноманітний спосіб та різних консистенцій. А також обовʼязково врахуйте наші наступні поради.

Овочі та фрукти на першому місці

Не ігноруйте овочі та фрукти. Дітям рекомендовано їсти не менше 4-5 порцій в день. Тобто, йдеться про кожен основний прийом їжі. Свіжі, відварені, запечені, приготовані на пару або ферментовані – готуйте будь-яким щадним способом відповідно до свого смаку. Додавайте нежирні салатні заправки на основі рослинних свіжовичавлених олій та натуральних йогуртів, а також використовуйте трави та спеції для яскравішого смаку. Таким чином їжа для дітей буде корисною і смачною. Хорошою альтернативою свіжим фруктам є сухофрукти, які можна споживати до 3-х разів на тиждень. Їх можна брати з собою як перекус в садок, школу чи подорож.

Цукор і скільки його потрібно

Дітям до 2-х років рекомендовано виключити цукор з харчування. Для дітей старше цього віку споживання доданого цукру не має перевищувати 25 г на день. Його надлишок може спричиняти ожиріння та ранній розвиток карієсу.

Споживання надмірної кількості солодощів створює сприятливі умови для розвитку цукрового діабету 2 типу. Зверніть увагу, що цукор – це не тільки доданий підсолоджувач, а й той, що природно присутній у меді, сиропах, фруктових соках і концентратах.

Усі солодкі газовані напої замініть у харчуванні дитини на чисту воду з додаванням фруктів, ягід, м'яти, лайму або невеликої кількості фруктового соку. Не використовуйте солодощі, як спосіб винагородити дитину чи заспокоїти. Бо малеча згодом починає сприймати солодке як особливу їжу, яку потрібно заслужити, або як спосіб підняти настрій.

Скільки солі потрібно?

Для малюків до року сіль рекомендовано повністю виключити з раціону. Дітям від 1-го до 3-х років вживання солі має становити менше пів чайної ложки на день. 

Надлишок солі в раціоні може спровокувати підвищення артеріального тиску та розвиток серцево-судинних захворювань в дорослому віці. Пам’ятайте, що природно натрій міститься в більшості продуктів, як то м’ясо, молоко чи риба. Також слід пам'ятати що досить велика кількість солі міститься в готових продуктах таких як сосиски, ковбаса, хліб, твердий сир, кетчуп. Тому враховуйте, що йдеться не лише про споживання солі при приготуванні їжі.

Сосиски та сардельки під забороною

Обмежуйте дитині вживання продуктів з обробленого м’яса. Замість ковбас, сосисок, бекону чи консервів готуйте натуральне запечене, варене або тушковане нежирне м’ясо і птицю. Всі готові продукти, які купуються в супермаркеті, проходять промислову обробку і містять надмір солі та цукру. Вживання таких продуктів може підвищувати ризики онкологічних захворювань. 

Уникайте трансжирів

Щоб збільшити термін придатності товару, промисловці активно використовують так звані трансжири. Вони входять до складу майже всієї магазинної випічки, значного асортименту цукерок, морозива, а також до маргарину, замороженої піци та фастфуду. Трансжири дуже небезпечні, бо підвищують ризики захворювань серцево-судинної системи ваших дітей у майбутньому. Тому намагайтеся готувати смаколики вдома, своїми руками, та залучайте до процесу дітей.

ДОДАТКОВІ 

ПОСИЛАННЯ

bottom of page